úvodní stránka >>>

Víchovský žurnál

 

Víchovské „ Jablkohraní“

26.9.2010

 

Na konci měsíce září si naše Občanské sdružení připravilo tentokrát malou akci pro všechny kuchařky, kuchaře a gurmány. V komunitním centru na „Kovárně“ byla připravena soutěž o nejchutnější a zároveň nejkrásnější pokrm z jablek. Soutěže se zúčastnilo celkem 13 soutěžících a to nejen z Víchova, ale i z blízkého okolí. Jedinou podmínkou pro zařazení do soutěže o krásné ceny, bylo upéct, nebo uvařit zajímavý pokrm jehož hlavní ingrediencí bude jablko.

Komunitní centrum bylo jako pokaždé plné zájemců a to nejen z řad dětí, ale i dospělí si na nedělní odpoledne udělali čas a přišli se podívat na úžasné výtvory, které si pro ně soutěžící připravili. Každý kdo do komunitního centra zavítal se zároveň stal porotcem. Hodnotila se chuť a celkový vzhled pokrmů. Během ochutnávání byly dětem, které se s naším občanským sdružením zúčastnily letního projektu „TOULKY PO MIKROREGIONU“ slavnostně předány fotoknihy. Fotoknihy vznikly za podpory grantového programu „Haranti“. Doufejme, že projekt bude pokračovat i v následujícím roce, protože děti mají stále v našem regionu co zajímavého poznávat.

V podvečer po sečtení všech hlasovacích lístků bylo připravené slavnostní vyhlášení vítězů. V kategorii mužů se na 1.místě umístil p.Milan Šíp za pokrm s názvem „Jablková pizza“ (v příštím roce bychom v této kategorii rádi uvítali více soutěžících, protože i muži jsou výborní kuchtíci). Na bronzovém stupínku se v celkovém pořadí umístila p. Andrea Musilová s „Jablečnými řezy s vinným želé“. Stříbro si z Víchovského Jablkohraní odváží slečna Pavlínka Žáková do Sulislavy, která si pro nás připravila „Jablka v županu I.“. Hlavní cena zůstala ve Víchově a to díky p. Jiřině Vladařové. Ta si pro nás připravila skvěle vypadající „Jablka v županu II.“. Některé soutěžní pokrmy lze shlédnout ve fotogalerii na www.vichov.cz. Těšíme se na příští rok, kdy naše soutěžní klání bude pokračovat. Jen změníme téma a ingredience.

Občanské sdružení Víchov

Vítězný recept:

Jablka v županu II.

Potřebujeme:

1 balíček listového těsta, 1 lžička rozinek (nemusí být), 6 menších jablek , 1 vejce, brusinkový kompot, 1 skořicový cukr, sekané ořechy.

Jablíčka oloupeme a rozkrojíme na půl. Vypíchneme jádřinec, aby nám uprostřed vznikl tunýlek. Listové těsto vyválíme a rádýlkem nakrájíme    na čtverce 15x15 cm. Na čtverce položíme jablko a naplníme důlek připravenou směsí s brusinek, ořechů a rozinek. Posypeme skořicovým cukrem. Cípy čtverců přeložíme přes jablka a na spoj vložíme půlku vlašského ořechu. Nakonec potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme v předehřáté troubě (asi 20 min).

 

TOULKY PO MIKROREGIONU

3.část

Cyklovýlet na zříceninu Gutštejn

29.8.2010

 

Náš poslední výlet, který jsme uspořádali v rámci projektu TOULKY PO MIKROREGIONU byl tentokrát zaměřen pro děti a mládež od 6 do 15 let (mladší mohli jet připravenými auty). Trasa byla naplánovaná tak, aby malí cyklisté hravě zvládli celý cyklovýlet a přitom si zajímavě a zábavně užili jeden z posledních prázdninových dnů, který jim ještě zbýval.

Na 35-ti km trasu se celkem vydalo 9 dětí a 5 dospělých. Na začátku výpravy dostal každý účastník cyklodeník, ve kterém byla podrobně vyznačená trasa výletu a něco málo z historie našeho cíle – Gutštejna. Trasa vedla po místních cyklostezkách přes obce Horní Kozolupy a Cebiv přímo na zříceninu Gutštejn, kde byl připraven teplý čaj a něco sladkého k zakousnutí.

Na nádvoří hradu byl postaven stan, ve kterém proběhla výtvarná dílna na téma - Toulky očima dětí. Účastníci výletu si vyzkoušeli hned několik výtvarných technik. Někteří zavzpomínali na předešlé výlety, ale hlavním tématem byl samotný hrad Gutštejn. Prezentaci těchto děl budete moci zhládnout na našich internetových stránkách www.vichov.cz.

Po prohlídce Gutštejna se naše malá výprava vydala na cestu zpět do Víchova. Zpáteční cesta díky zhoršujícímu se počasí byla velmi těžká, ale naše malé cyklisty to neodradilo a úspěšně dorazili přes obec Bezemín, Lomničku, Kšice a Záchlumí v odpoledních hodinách do svých domovů. Unavení, ale šťastní, že cestu statečně zvládli.

 

Co napsat na závěr?

Letošní toulky po našem mikroregionu byli snad zajímavé, zábavné, možná někdy trošku náročné, ale určitě je na co vzpomínat. Podařilo se nám v dětech probudit zájem o místní region. Inspirovat některé další neziskové organizace k práci s dětmi a nové partnery pro pořádání obdobných akcí. Rádi bychom touto cestou poděkovali Mikroregionu Konstantinolázeňsko a jejich grantovému programu „Haranti“ za finanční podporu. Všem našim příznivcům, dobrovolníkům za to, že se podíleli na realizaci projektu bez nároku na odměnu.

2. část

Výlet historickým vlakem a návštěva zámku Bezdružice

8.8.2010

 

V rámci našeho projektu „TOULKY PO MIKROREGIONU“ jsme se tentokrát podívali na Bezdružicko. Za velké podpory členů Občanského sdružení  Plzeňských drah p. Bízka a Ing. Plochého, jsme mohli pro děti zorganizovat výlet historickým vláčkem z Bezdružic do Kokašic a zpět.

Cestu jsme zahájili v obci Cebiv, kde na výpravu čekal starodávný autobus. Při jízdě si někteří účastníci zavzpomínali na svá školní léta. Autobus nás svezl okolními obcemi až k dominantě Bezdružic, k místnímu zámku.

Po krátké, ale velmi zajímavé prohlídce (skleněný Betlém, expozice moderního umění ze skla, výstava fotografií z Tibetu) se naše skromná, asi 40-ti členná výprava, vydala na dětmi vytoužené vlakové nádraží.

Vlakové nádraží nabízelo mnoho atrakcí jak pro malé, tak  pro velké návštěvníky. Bylo možné si  prohlédnout  práci místních mladých železničních modelářů, zastavit se na četnické stanici z 30.let minulého století, prohlédnout si dobové uniformy, nebo se povozit  na drezíně. Největší  atrakcí  byla určitě prohlídka a následně projížďka  na „ Kafemlejnku“ (název parní lokomotivy). Pro ty nejmladší bylo připravené i divadelní představení pana Pohody v místním skladišti.

Celý výlet jsme zakončili zpáteční jízdou místní lokálkou zpět do obce Cebiv. Na letošním Bezdružickém  parním létě jsme prožili krásné

 

1. část

Výlet na zříceninu Volfštejn

25.7.2010

 

Výprava na zříceninu začala v 9:00 hod ve Víchově před Kovárnou. Výletu se zúčastnilo celkem 14 dětí a 10 dospělých. Hned ve Víchově jsme se rozdělili na dvě skupiny. První šla s modrou vlajkou směrem na jih, děti si vyzkoušely orientaci v mapě pomocí buzoly. Zatímco druhá, červená skupina, se vydala na sever po vyznačených turistických trasách, kde se mohly nejmladší účastníci vézt i v kočárcích. Obě skupiny se sešly v podhradí a společně vystoupaly až ke zřícenině.

Během cesty malí výletníci plnili úkoly, za které dostávali indicie, ze kterých pak sestavili zjevný pergamen. Po přečtení se jim zjevila Volfštejnská Bílá paní, která jim dala znamení, kde se skrývá poklad.

S Volfštejnem jsme se rozloučili opékáním vuřtů na nádvoří a vydali se na cestu domů. Děti byly z výletu nadšené a už teď se těší na další akci pořádanou o.s. Víchov, na cestu historickým parním vlakem z Pňovan do Bezdružic, který se bude konat 8.8.2010.

 

 

slunečné odpoledne.

 

 

 

 

 

 

úvodní stránka >>>